Movement Music Festival recently unveiled its 2019 set times and daily lineup schedule taking place Memorial Day Weekend, May 25-27 inside Hart Plaza, Detroit’s legendary riverfront park. The Techno mecca’s three-day extravaganza announced the lineups for the festival’s original five stages: Movement Stage, Red Bull Presents Stage (formerly Red Bull Music Stage), Pyramid Stage, Resident Advisor Underground Stage and the Stargate Stage.

Day 1 (Saturday, May 25) lineup includes,  Belgium’s hard-hitter Amelie Lens, a live performance from Orbital, a DJ set from Disclosure, house duo Soul Clap, London’s Maya Jane Coles, Virgil Abloh, techno titans Loco Dice, Carl Craig, Seth Troxler, a live performance from Wajatta (John Tejada x Reggie Watts), LSD (Luke Slater, Steve Bicknell, Function), Stacey Pullen, STERAC, and, Herbert.

 

Movement Stage

4pm-6pm MGUN

6pm-8pm Josh Wink

8pm-10:10pm Amelie Lens

10:30pm-12am Orbital - live

 

Red Bull Presents Stage

2pm-3:30pm TYLR_

3:30pm-5pm DJ Holographic

5pm-6pm Marie Davidson

6pm-7pm Wajatta - live (John Tejada x Reggie Watts)

7pm-8:30pm Soul Clap

8:30pm-10pm Herbert

10pm-12am    Disclosure - DJ Set

 

Stargate Stage

Detroit Love Showcase

2pm-4pm Al Ester b2b Earl “Mixxin” Mckinney

4pm-5pm Kenny Larkin - live

5pm-6pm Octave One - live

6pm-7:30pm Stacey Pullen

7:30pm-9pm Seth Troxler

9pm-11pm Carl Craig

 

Resident Advisor Underground Stage

3pm-5pm Brian Kage

5pm-6:30pm Umfang

6:30pm-7:30pm Tin Man - live

7:30pm-8:30pm Neil Landstrumm

8:30pm-10pm STERAC

10pm-11:30pm LSD (Luke Slater, Steve Bicknell, Function)

 

Pyramid Stage

2pm-4pm Mister Joshooa

4pm-5:30 Ryan Crosson B2B Shaun Reeves

5:30pm-7pm Art Department

7pm-8:30pm Maya Jane Coles

8:30pm-10pm Virgil Abloh

10pm-12am Loco Dice

52518074_2208180652537589_5472100128254853120_o.jpg

 Day 2 (Sunday, May 26) lineup highlights – Belgium’s Charlotte de Witte, the special triple back-to-back performance form Dubfire b3b Nicole Moudaber b3b Paco Osuna, mixing some hip/hop with Gucci Mane, Danny Brown, the sensational Fisher, the triumphant Richie Hawtin, German techno heavyweight - Chris Liebing, the incredibly talented ANNA, Nastia, Kevin Saunderson b2b The Saunderson Brothers, Oscar Mulero, Patrick Topping, Heiko Laux, Channel Tres, and, Circle Of Live (Amp Fiddler, Mathew Jonson, Sebastian Mullaert, Vril).

Movement Stage

4pm-5pm Soul Goodman

5pm-6:30pm John Acquaviva

6:30pm-8pm DJ T-1000

8pm-10pm Charlotte de Witte

10pm-12am Dubfire B3B Nicole Moudaber b3b Paco Osuna

 

Red Bull Presents Stage

3pm-5pm DM Nation (Skywlkr & Black Noi$e)

5pm-6pm DJ Godfather

6pm-6:30pm Sheefy McFly

6:45pm-7:45pm Channel Tres

8pm-9pm Sam Austins

9:15pm-10:15pm Gucci Mane

10:30pm-11:30pm Danny Brown

 

Stargate Stage

ORIGINS Showcase

2pm-3pm Andrea Ghita

3pm-4:30pm Ataxia

4:30pm-6pm Norm Talley

6pm-7:30pm DJ Minx

7:30pm-9pm Patrick Topping

9pm-10:30pm Fisher

10:30pm-12am Kevin Saunderson B2B The Saunderson Brothers

 

Resident Advisor Underground Stage

2pm-3:30pm Craig Gonzalez

3:30pm-5pm Volvox

5pm-6:30pm Noncompliant

6:30pm-8pm Ryan Elliott

8pm-9:30pm Heiko Laux

9:30pm-11pm Oscar Mulero

 

Pyramid Stage

PLAYdifferently curated lineup

2pm-4pm Asher Perkins & Rex Sepulveda: Front to Front - live

4pm-6pm ANNA

6pm-8pm Nastia

8pm-10pm Chris Liebing

10pm-12am Richie Hawtin

 

Tito’s River Garden (Special Pop Up Performance)

3pm - 9pm Circle Of Live (Amp Fiddler, Mathew Jonson, Sebastian Mullaert, Vril)

49152984_2133149773374011_68878188662489088_o.jpg

 Day 3 (Monday, May 27) lineup finalizes with a live performance from GRiZ, Green Velvet and Claude VonStroke who make up Get Real, Yaeji, a live performance from Floorplan, Knee Deep In Sound creator Hot Since 82, the incredibly talented Stephan Bodzin with a live performance, DJ Nobu, the hugely popular Chris Lake, house-legend MK, a live performance from Audion, German duo Tale Of Us, Madlib, a live set from Shigeto, Heidi, Dirtybird’s J.Phlip, DJ Bone,  a live performances from FJAAK, and Mathew Jonson, and Danny Daze.

Movement Stage

4pm-5:30pm Golf Clap

5:30pm-7pm MK

7pm-8:30pm Chris Lake

8:30pm-10:25pm Get Real (Green Velvet & Claude VonStroke)

10:45pm-12am GRiZ - live

 

Red Bull Presents Stage

Ghostly International 20 Year Anniversary curated lineup

2pm-3pm Heathered Pearls

3pm-4pm Ciel

4:15pm-5:15pm Dabrye + Kadence

5:15pm-6:15pm Shigeto - live

6:15pm-7:45pm Madlib

8pm-9pm Audion - live

9:15pm-10:15pm Floorplan - live

10:15pm-11:30pm Yaeji

 

Stargate Stage

2pm-3:30pm Whodat

3:30pm-5pm Justin Cudmore

5pm-6:30pm Danny Daze

6:30pm-8pm J.Phlip

8pm-9:30pm Heidi

9:30pm-11pm Hot Since 82

 

Resident Advisor Underground Stage

3pm-4:30pm Remote Viewing Party

4:30pm-6pm Detroit Techno Militia 2x4

6pm-7pm The Advent - live

7pm-8pm FJAAK - live

8pm-9:30pm DJ Bone

9:30pm-11pm DJ Nobu

 

Pyramid Stage

3pm-5pm Loren

5pm-6:30pm Mathew Jonson - live

6:30pm-8:30pm DJ Tennis

8:30pm-10:30pm Tale Of Us

10:30pm-12am Stephan Bodzin - live

34106568_1837555629600095_6712093431839064064_o.jpg

Both three-day GA and VIP passes for Movement 2019 are on sale now. Club 313 Passes (3-Day) are also available for purchase! Download the Movement 2019 App to customize your schedule, discover new artists, view the festival map and much more. Now available for iOS and Android smartphones.

1uuj_Movement2019FullSchedule--1.png

MOVEMENT DETROIT 2019

 PHONE APP NOW AVAILABLE

MEMORIAL DAY WEEKEND

MAY 25 – 27

HART PLAZA, DETROIT

Follow Movement Detroit: FACEBOOK | TWITTER | INSTAGRAM | WEBSITE | @movementdetroit

Comment